Lezzetli Gurme Filmler

Yemek yemeyi seviyor musunuz? Peki ya film izlemeyi? Çoğumuz bu iki soruya da “evet” yanıtını verir. Dünyanın en rahatlatıcı, keyifli bu iki etkinliğini birleştirmeye ne dersiniz? İşte karşınızda gurme filmleri! Bol bol yemek sahnesi içeren lezzetli filmler… Filmleri izlemeye başlamadan önce içinde geçen yiyecekleri yanınızda bulundurursanız daha da mutlu olursunuz. İyi seyirler ve afiyet olsun.

Babette’s Feast

1987 Danimarka yapımı oscarlı film savaştan kaçarak Danimarka’ya Hıristiyan bir tarikat/ailenin yanına hizmetçi olarak sığınan Babette’in köy halkına Fransız usulü bir ziyafet hazırlama hikayesi üzerine kurulu. Babette’i Fransa’dan getirdiği yemek malzemeleri için büyücü ilan eden halk, ziyafette yemekle ilgili hiçbir söz etmemeye ant içiyorlar. Ziyafet ile ilgili kısım filmin 50.dakikasından başlıyor. Menüde kaplumbağa çorbası, 10 numara bolca şarap, bıldırcın kapama v.b. var.

Chef
Amerika’da bilinen bir restoranda ağırlıklı olarak Fransız yemeği yapan şefimiz, bir gün büyük bir yemek eleştiri blog sahibi tarafından ziyarete gelineceğini öğrenince klasik menüyü değiştirip hazırlık yapmak ister. Dustin Hoffman ve Scarlett Johansson ile keyifli bir film.

Jiro Dreams of Sushi
Tüm sushi aşıklarının izlemesi gereken bu belgesel tadında film, Japonya’nın Michelin yıldızlı efsane Sushi ustası Jiro’nun hayatını konu almış. Sushi seviyorsanız yiyip de izleyin, deriz.

Sideways
Şarap ve yolculuk üzerine yine şarap ve yoluculuk kadar keyifli bir film arıyorsanız bu film tam size göre. İlişkiler, şarap tadımları, güzel yemek, seyahat… Şarap hakkında çok detaylı sahneleri filmi eşsiz yapıyor. Yine Oscarlı bir film…

How to Cook Your Life (Hayatınızı Nasıl Pişirirsiniz?)
Amerikalı Zen rahip Edward Espe Brown’ın belgeseli niteliğindeki bu film insanlara yemek yapmakla, ontoloji arasındaki bağı gösteren çok güzel bir örnek.

Chocolat (Çikolata)

Bir kadın ve kızı tutucu bir Fransız mahallesinde bir çikolata dükkanı açarlar ve herkesin aklını başından alırlar. Çikolata yemeden izleyemeyeceğiniz bu filmin müzikleri de harika. Müziklerin altında Oscar ödüllü besteci Rachel Portman’ın imzası bulunuyor. Juliette Binoche ve Johnny Deep’in başrolde oynadığı film 2000 yılında çekilmişti.

Related Posts
Cevap bırakın

Kategoriler
Arşiv