Salih Seçkin Sevinç

Hakkında Konuşmacı
  • Profession
    Bloger / Kurucu
  • Company
    Harbi Yiyorum

2009 Ağustos ayında Gaziantep gezimiz sonrasında kuvvetli bir his ile dışarıda yediğimiz yerleri yazmaya başladık. Köşe bucak dolaşırken yılların getirdiği birikimle sürekli gittiğimiz, lezzetine aşina olduğumuz ya da lezzetine aşina olacağımıza ikna edildiğimiz yerlerin bir arada olması fikri cezbetti bizi. Zaten ilk yazımızı da bunun üzerine yazdık. Neden Harbi Yiyorum İçiyorum?

Sonrasında bakınız olaylar gelişti;

(2010)
Türkiye’deki ilk yeme-içme kültürü bloglarından biri olan Harbiyiyorum.com’u daha birinci yılı dolmadan Sabah Gazetesi’nden Ahmet Örs “En İyi Yemek Blogları” arasında gösterdi. Aynı yıl harbiyiyorum.blogspot.com uzantılı adresimizi bağımsız bir sunucu altında, WordPress altyapısı ile kullanmaya başladık.

Cannot get other user media. API shut down by Instagram. Sorry. Display only your media.
(2011)
İkinci yılımızda Hürriyet Gazetesi’nden Savaş Özbey bizimle tam sayfa röportaj yaptı. Açıkçası bu kadar büyük haberi biz de beklemiyorduk. Aynı yıl bir avuç olan yeme-içme kültürü blog yazarları tanışmaya ve bir araya gelmeye başladık. Bu arada hazır fırsat siteleri patlıyorken biz de (ben ve seri girişimci eski ortaklarım) arada “Yeme-İçme Fırsat Sitesi” patlatalım dedik ve Harbifırsat.com‘ı kurduk. 6 ay sonra da elimizde patladı 🙂 Yine de eğlenceliydi.

(2012)
Bol yurtdışı gezisi yaptığımız bir yıl oldu. Sitemizin kategorilerini, eski yazıları, adresleri ve geotagları (Google Maps) tekrar elden geçirdik. Mekanlardan bolca davet almaya başladık. Sitenin kategori yapısını geliştirdik. Harbiyiyorum ücretsiz iOS uygulamasını App Store’a gönderdik.

(2013)
Akşam Gazetesi Lezzet Kaşifleri köşesine Erzurum yazılarımızla katkıda bulunduk. Posta Gazetesi’nden İnci Tulpar Yeme-İçme külliyatı olarak Harbiyiyorum’u önerdi. Bu yıl biraz daha fazla yazmaya başladık. Site tıklamamız ayda 100.000’i görünce ve Google + takipçimiz 80.000’i aşınca Harbiyiyorum Reklam, Tanıtım ve Sponsorluk Hizmetleri diye bir hizmet devreye soktuk. En nihayetinde Harbiyiyorum, yeme-içme ve gıda sektöründeki herkes için süper bir tanıtım mecrası oldu. Bu konuda çok güzel geri bildirimler almaya başladık.

Ayrıca bu yılın en büyük gelişmesi Google’ın bizimle iletişime geçmesiyle oldu ve Harbiyiyorum bir ilke daha imza attı. Google’ın Field Trip uygulaması için içerik sağlayıcı olarak seçildik. Bu şu demek: Google Glass ile ilk tanışacaklar bizim önerdiğimiz mekanları da görmeye başlayacaklar.

(2014)
Ahmet Örs 4 yıl aradan sonra Harbiyiyorum’u bir kez daha “En İyi Yemek Siteleri” arasında gösterdi.

Sitenin tasarımını ilk yapısından pek fazla uzaklaşmadan bir tık ileriye taşıdık. Mart ayında yenilenen tasarım Temmuz ayına kadar bu haliyle devam etti. Ancak izleyici sayısının artması ve yeni işbirlikleri ile birlikte sitemizi Türkiye’nin ilk bağımsız yeme-içme portalına dönüştürme yolunda tekrar tasarladık. Bu nedenle sitenin yapısını bir kez daha yeniledik. Daha hızlı bir sunucuya taşındık, kategorilerimizi genişlettik, yeni yazarlarla ilk denemelerimizi yaptık ve içeriği çeşitlendirdik.

Ayrıca Harbiyiyorum 5.yılını doldurduğu için Ekim ayında unutulmaz bir parti düzenledik! Sektörden birçok kişinin katıldığı parti gerçekten efsaneydi.

(2015)

Harbiyiyorum.com’un yeni tasarımıyla beraber ticari ürünlerinin de lansmanını yaptık. Harbiyiyorum Reklam ve Tanıtım Hizmetlerini daha kapsamlı bir şekilde devreye soktuk. Mekanist.net’ten Bahar Sevinç yine bu yıl aramıza katıldı. Çeşitli ebattaki kurumlar için farklı bütçelerde tanıtım paketleri oluşturduk. Bütün bir yıl boyunca çeşitli yeme-içme nişindeki markalara tanıtım desteği verdik. Geri dönüşleri ölçtük. Yazar kadromuzu genişlettik. Ancak bunun doğal bir halde olmasına özen gösterdik. Yazı çeşitliliğimizi artırdık. Türkiye’de benzeri olmayan içerik tipleri geliştirdik. Daha düzenli ve daha kuvvetli içerikler girdik. “Ne Nedir?” bölümümüz artık “Yemek Ansiklopedisi” olarak karşınızda. Ayrıca artık listelerimiz var; “En İyiler” ve “Diğer Listeler” diye… Sosyal medya hesaplarımızı güçlendirdik.

Harbiyiyorum.com kurucusu Salih Seçkin Sevinç Hürriyet Lezzet Jürisi’ne seçildi. Ayrıca çeşitli gazetelerin hafta sonu eklerine yazılar yazmaya başladı. Kasım ayında yiyecek-içecek sektörünün önde gelen fuarı Sirha‘nın dijital basın sponsoru olduk. Fuarda minik bir standımız vardı ve bizi hep bilgisayarlarının başında tanıyanlarla yüz yüze tanışma fırsatımız oldu.

(2016)

Yılbaşında reklam hizmetlerimizi dışında yeni bir ürün olarak “Gurme Ürün” satışları denemelerimizi amatörce yapmaya başladık. Keşfettiğimiz, tattığımız ve orjinal ürünleri bir dükkanda topladık. Olumlu dönüşler aldık. Aslında dijital yayıncı olarak kurumlara “Affiliate” şeklinde destek olmayı daha çok isterdik ama maalesef Türkiye’de bunun doğru uygulandığı bir model olmadığı için bizim için daha meşakkatli olan “Harbiyiyorum Dükkan“ı tercih etmek zorunda kaldık. Sonra bu projeyi de tedarikçi aç gözlüğü ve gıda e-ticaretinin net anlaşılmamış olduğunu düşünerek rafa kaldırdık. Ne de olsa sektörde en büyük olmaya aday Tazedirekt.com bile gitmişti. Aslında geçen yıl ve bu yılın yarısına kadar Harbiyiyorum.com için olası potansiyel bütün gelir getirici ürünleri ufak da olsa denedik. Böylece hepsi hakkında deneyim ve bilgi sahibi olduk. Ramazan ayında bizi çekemeyenler tarafından çok güzel hacklendik! (DDos saldırısı) Sağolsunlar Ramazan listelerimizi epey kıskanmışlar.

En önemlisi yıl başında aylık 1.000.000 sayfa gösterimine ulaştık. Trafiğimiz de gün geçtikçe artıyor.

Evet, işte şimdilik böyle…Hala bağımsızız ve çok daha büyüdük.