Arnaud De CLERCQ

Hakkında Konuşmacı
  • Profession
    Eğitmen Şef | Instructor Chef
  • Company
    Özyeğin Üniversitesi

Şef Arnaud Declercq   1990 yılında Lycee Hotelier De Marseille’den CAP, BEP ve BTH sertifikalarını alarak mezun olmuştur. Kariyerine Güney Fransa bölgesindeki iki Michelin yıldızlı restoranlar Hiely-Lucullus Avignon’da ve yine Aix En Provence’daki Le Clos De La Violette’de başlamıştır. Askerlik görevini Ecole Superieure de Guerre Mavale’de tamamlamış ve Amiral D’oleon ve Duval’e yemek pişirmiştir.

Kariyerine Paris’teki ünlü Guy Savoy grubunun restoran ve bistrolarında devam etmiştir. Sonraki yıllarda Şef ülkesinden ayrılarak Suudi Arabistan’da La Nuit D’or adlı klasik Fransız restoranının açılışında Sous Şef olarak görev almıştır. Declercq ayrıca İtalyan, Lübnan ve füzyon mutfağı restoranlarının konsept ve menülerini geliştirmiştir. 2009 yılında yine Leylat grubunun catering & traiteur bölümüne ‘Executive Şef’ olarak atanmış ve yaklaşık 1500 konuktan oluşan davetlerde Sudi Kraliyet ailesine, onların VIP konuklarına ve dünyanın farklı ülkelerinin Başkan ve Cumhurbaşkanlarına (Jimmy Carter, Bill Clinton, Tony Blair, Helmut Kohl, Bush, Brunei Sultanı, Katar Emiri gibi) hizmet vermiştir.

2013’de tekrar Fransa’ya dönerek Istre şehrinde kendi restoranını açmış ve 2015 yılında Le Cordon Bleu takımına katılmıştır. O tarihten bu yana ise, Şef Arnaud 25 yıllık deneyimini Le Cordon Bleu İstanbul’da öğrencileri ile paylaşmaya devam etmektedir.